Surse istorice digitale: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Biblioteca Digitala Nationala ( Ro ) |
Biblioteca Digitala a Bucurestilor |
||
| Linia 84: | Linia 84: | ||
|'''Biblioteca Digitala Nationala ( Ro )''' | |'''Biblioteca Digitala Nationala ( Ro )''' | ||
|[http://digitool.bibnat.ro/R?RN=174013944 Link] | |[http://digitool.bibnat.ro/R?RN=174013944 Link] | ||
|Moldoveneascǎ | |||
|România | |||
|- | |||
|'''Biblioteca Digitala a Bucurestilor''' | |||
|[http://digitool.bibmet.ro:8881/R?RN=143466003 Link] | |||
|Moldoveneascǎ | |Moldoveneascǎ | ||
|România | |România | ||
|} | |} | ||
Versiunea de la data 4 decembrie 2024 17:10
Această pagină conține un tabel cu resurse online care oferă acces la materiale digitalizate, precum manuscrise, cărți, hărți și alte documente istorice. Fiecare sursă este însoțită de link, limba site-ului, țara de origine și alte detalii relevante.
| Nume sursă | Link | Limba afișării | Țara de origine |
|---|---|---|---|
| Google Books | Link | Internațional | SUA |
| Biblioteca Națională a Franței (Gallica) | Link | Franceză, Engleză | Franța |
| Arhiva Medievală a României | Link | Moldovenească | România |
| Europeana | Link | Multilingv | Uniunea Europeană |
| Digital Public Library of America (DPLA) | Link | Engleză | SUA |
| British Library - Manuscrise digitizate | Link | Engleză | Marea Britanie |
| Hungaricana | Link | Maghiară, Engleză | Ungaria |
| Deutsche Digitale Bibliothek | Link | Germană | Germania |
| Biblioteca Națională a Moldovei | Link | Moldovenească | Moldova |
| Chronicling America | Link | Engleză | SUA |
| Internet Archive | Link | Internațional | SUA |
| Biblioteca digitală a publicațiilor culturale. (ȘTEFAN CEL MARE album de 500 documente originale) | Link | Moldovenească | România |
| Agenția Națională a Arhivelor ( fonduri Sfatul ȚĂRII ) | Link | Moldovenească | Moldova |
| Biblioteca Digitală a Bibliotecii Centrale Universitare 'Mihai Eminescu' din Iași | Link | Moldoveneascǎ | România |
| David Rumsey Map Collection ( Colecție de harți vechi ) | Link | Englezǎ | SUA |
| Biblioteca Digitala Nationala ( Ro ) | Link | Moldoveneascǎ | România |
| Biblioteca Digitala a Bucurestilor | Link | Moldoveneascǎ | România |