Surse istorice digitale: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
mFără descriere a modificării Etichete: Editare vizuală Modificare mobilă Modificare de pe versiunea pentru mobil |
Biblioteca Digitală a Bibliotecii Centrale Universitare 'Mihai Eminescu' din Iași |
||
| Linia 71: | Linia 71: | ||
|Moldovenească | |Moldovenească | ||
|Moldova | |Moldova | ||
|- | |||
|'''Biblioteca Digitală a Bibliotecii Centrale Universitare 'Mihai Eminescu' din Iași''' | |||
|[https://dspace.bcu-iasi.ro/ Link] | |||
|Moldoveneascǎ | |||
|România | |||
|} | |} | ||
Versiunea de la data 4 decembrie 2024 15:41
Această pagină conține un tabel cu resurse online care oferă acces la materiale digitalizate, precum manuscrise, cărți, hărți și alte documente istorice. Fiecare sursă este însoțită de link, limba site-ului, țara de origine și alte detalii relevante.
| Nume sursă | Link | Limba afișării | Țara de origine |
|---|---|---|---|
| Google Books | Link | Internațional | SUA |
| Biblioteca Națională a Franței (Gallica) | Link | Franceză, Engleză | Franța |
| Arhiva Medievală a României | Link | Moldovenească | România |
| Europeana | Link | Multilingv | Uniunea Europeană |
| Digital Public Library of America (DPLA) | Link | Engleză | SUA |
| British Library - Manuscrise digitizate | Link | Engleză | Marea Britanie |
| Hungaricana | Link | Maghiară, Engleză | Ungaria |
| Deutsche Digitale Bibliothek | Link | Germană | Germania |
| Biblioteca Națională a Moldovei | Link | Moldovenească | Moldova |
| Chronicling America | Link | Engleză | SUA |
| Internet Archive | Link | Internațional | SUA |
| Biblioteca digitală a publicațiilor culturale. (ȘTEFAN CEL MARE album de 500 documente originale) | Link | Moldovenească | România |
| Agenția Națională a Arhivelor ( fonduri Sfatul ȚĂRII ) | Link | Moldovenească | Moldova |
| Biblioteca Digitală a Bibliotecii Centrale Universitare 'Mihai Eminescu' din Iași | Link | Moldoveneascǎ | România |